Autor postu sekretariat, 25-04-23
Jak wcześnie nasze pociechy powinny zacząć się uczyć języka angielskiego? Na to pytanie znajdziemy wiele odpowiedzi i każda z nich będzie inna. Różne źródła mówią, że pomiędzy 3 a 5 rokiem życia powinniśmy wprowadzać dzieci w świat języka obcego, a powyżej 7 roku dzieci powinny już zacząć regularną naukę. Gdzie w takim razie jest tutaj przestrzeń na zajęcia z języka angielskiego dla dzieci z native speakerem? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie poniżej.
Prawdą jest, że im szybciej zaczniemy otaczać nasze pociechy językiem obcym, tym łatwiej będzie im go przyswoić i się go nauczyć w stopniu wyższym niż komunikatywny. Wiele poradników dla rodziców sugeruje, że już po 3 miesiącu życia warto mówić do dziecka w języku obcym, bowiem będzie to wpływać na jego późniejsze umiejętności. Jeśli od tak wczesnego dzieciństwa smyk będzie miał kontakt z językiem, to późniejsze rozumienie ze słuchu oraz konstrukcje gramatyczne i nauka słówek nie sprawią mu problemów.
Kolejny etap to okres przedszkolny. Jest on bardzo ważny w przyswajaniu języka obcego przez nasze brzdące. Tutaj dobrze jest pamiętać, że dzieci w tym wieku pozbawione są umiejętności myślenia abstrakcyjnego. Dlatego nauka słownictwa w tym wieku powinna opierać się na przedmiotach, które dzieci widzą. Dziecko w wieku przedszkolnym, aby zapamiętało nazwę przedmiotu w języku obcym, musi mieć go przed oczyma. I faktycznie wiele z naszych pociech uczy się angielskiego w przedszkolnych klasach, uczy się wyrazów określających kolory, czy też zwierzęta właśnie w ten sposób. Na tym etapie dobrze jest też w domowym zaciszu wprowadzić do nauki bajki, takie jak „Świnka Pepa”, czy też „Muzzy in Gondoland”.
Badania pokazują, że rozpoczęcie nauki przed dziesiątym rokiem życia daje gwarancję nabycia dobrej wymowy. W tym miejscu należy rozważyć wysłanie dzieci na lekcje z native speakerem. Da to im bardzo dużą przewagę językową już na początku tej drogi. Dlaczego? Po pierwsze angielski z native speakerem pozwoli naszej latorośli na szybkie poznanie różnych odmian angielskiego. Mowa tutaj o mowie potocznej i formalnej o różnych akcentach, a także o różnicach pomiędzy amerykańskim i brytyjskim angielskim. Dodatkowo nasze dziecko ucząc się jednocześnie dwóch języków, mają bardziej rozwinięte części mózgu odpowiedzialne za język, pamięć i uwagę. Podobnie dzieci, które pobierają dwujęzyczną edukację szkolną osiągają często lepsze wyniki, niż ich rówieśnicy, którzy uczą się tylko w języku ojczystym. Jedna bardzo ważna uwaga! Jeśli Twoje dziecko nie ma podstaw języka angielskiego, lekcje z native speakerem online nie będzie miał sensu.
Indywidualne lekcje języka angielskiego z native speakerem będą natomiast niezmiernie pomocne już w późniejszym okresie. Takie lekcje w szkole podstawowej i średniej dają dziecku poczucie pewności, pozwalają przełamać strach przed mówieniem po angielsku, przed komunikacją z innymi w tym języku. Duży wpływ na to ma angielski z nativem. Lekcje te uczą nie tylko poprawnej wymowy, ale też pozwalają na powiększenie swojego zasobu słów oraz umiejętności zastosowania czasów, to właśnie one sprawiają wielu osobom bardzo duży problem. Dodatkowe lekcje językowe to także sposób zwiększenie liczby godzin językowych, które nasze dziecko ma w szkole. Czasem jest ich po prostu zbyt mało, by czynić widoczne postępy.
Na koniec warto podkreślić jeszcze jedną rzecz. Wysłanie dziecka na dodatkowe lekcje z języka to inwestycja w naszą pociechę i budowanie przed nią nowych możliwości, które w przyszłości mogą zaowocować na przykład lepszą pracą.