Autor postu sekretariat, 08-08-23
Chociaż trwają wakacje, to wiele rodzin myśli już o nowym roku szkolnym. Wielkie emocje i przygotowania czekają rodziców pierwszoklasistów. Dziecko wkraczające do świata edukacji potrzebuje ergonomicznego biurka, przy którym będzie się uczyć, odrabiać zadania i rozwijać kreatywność. Razem wybierzmy najlepsze biurko do pokoju Twojego pierwszoklasisty!
Długotrwałe korzystanie z biurka niedostosowanego do wzrostu użytkownika może przyczynić się do powstawania wad kręgosłupa. Poza tym nauka przy zbyt małym czy zbyt wysokim lub niskim biurku jest po prostu niewygodna, a przez to mniej produktywna. Odczuwając dyskomfort, dziecko wierci się, ma problemy ze skupieniem uwagi i szybciej się męczy. W trosce o zdrowie uczniów powstały przepisy regulujące właściwe wymiary mebli. Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, stoliki i krzesła, z których korzystają uczniowie, powinny być dostosowane do zasad ergonomii i spełniać wymagania normy PN-EN 1729-1:2007. Chociaż przepisy te obowiązują tylko w szkołach, to warto je przenieść do pokoju pierwszoklasisty.
Stanowisko pracy ucznia powinno być dopasowane do jego potrzeb, zapewniając swobodę ruchów i wygodne ułożenie rąk podczas pisania. Zbyt małe biurko utrudni utrzymanie porządku na blacie oraz korzystanie z podręczników, przyborów i różnych sprzętów. Może też wymuszać przyjmowanie nieprawidłowej postawy ciała. Zbyt długie biurko też nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ może działać przytłaczająco – na przestrzeń i samego ucznia. Standardowe biurko ma wymiary 160 × 80 cm, jednak w sklepach meblowych znajdziesz modele w wielu innych rozmiarach – porównaj np. biurka dziecięce i młodzieżowe w Salonach Agata. Mebel do pokoju pierwszoklasisty może być niewielki. Zastanów się, co dziecko będzie trzymać i wykonywać na blacie. Następnie skonfrontuj wymagania z dostępnością miejsca w pomieszczeniu.
Standardowe biurko mierzy 72-75 cm wysokości. Takich biurek w salonach meblowych jest najwięcej. Jednak dla pierwszoklasisty standardowe biurko może być zbyt wysokie. Blat biurka dla 7-latka o wzroście około 125 cm powinien znajdować się na wysokości 59 cm, a siedzisko na wysokości 35 cm. Większość rodziców ma dylemat, czy kupić niższe, typowo dziecięce biurko, model o standardowych wymiarach, czy może wariant z regulacją wysokości. W końcu dziecko szybko rośnie...
Wszystkie trzy opcje są warte rozważenia. W przypadku zakupu biurka o standardowej wysokości należy koniecznie dobrać do niego odpowiednie, regulowane krzesło. Nogi dziecka nie mogą zwisać! Właściwą podporę zapewni krzesło z wbudowaną podstawką na stopy lub specjalny stołeczek.
Obecność szuflad czy szafek w biurku bez wątpienia się przydaje, i to na każdym etapie edukacji. Szuflady i szafki umożliwiają utrzymywanie porządku na blacie i zapobiegają gubieniu się drobnych przedmiotów. Dziecko ma stały, bezproblemowy dostęp do podręczników, zeszytów i przyborów szkolnych. Klasyczne biurko dla ucznia posiada jedną zamykaną szafkę i jedną szufladę. Oczywiście możesz zdecydować się na bardziej rozbudowaną konstrukcję. A co w sytuacji, gdy pokój dziecka jest tak mały, że zmieści się w nim tylko mebel w skali mikro bez szuflad albo sam blat przykręcony do ściany? Wówczas półki, szafki i inne akcesoria do przechowywania aranżuje się w pobliżu biurka..
Wybór odpowiedniego biurka dla pierwszoklasisty jest ważny dla komfortu nauki i prawidłowego rozwoju młodego człowieka. Do uwzględnienia pozostaje kilka kluczowych czynników jak wymiary i wysokość blatu oraz ilość miejsca do przechowywania.